شرایط ویژه حمل مواد غذایی حساس به دما

شرایط ویژه حمل مواد غذایی حساس به دما

مـوضـوع

تـاریـخ

نوامبر 28, 2020

حمل مواد غذایی با وانت های یخچالی باید تحت شرایط خاصی صورت گیرد. زیرا برخی از اقلام غذایی نسبت به کاهش یا افزایش دما حساسیت بالایی دارند و اگر این شرایط به شکل صحیحی مدیریت نشود، می تواند روی کیفیت محصولات اثر نامطلوب بگذارد و حتی باعث فاسد شدن مواد غذایی گردد. در این مقاله قصد داریم دربارۀ شرایط حمل مواد غذایی حساس به دما صحبت کنیم.

مواد غذایی حساس به دما شامل چه مواردی می شود؟

قبل از اینکه به سراغ حمل مواد غذایی برویم، بهتر است ابتدا به معرفی محصولاتی بپردازیم که نسبت به دما حساس‌تر هستند؛ و پس از آشنایی با آنها شرایط حملشان را بررسی کنیم. اصلی‌ترین محصولات این دسته شامل محصولات و فراورده های پروتئینی، محصولات گوشتی، محصولات لبنی، کنسروهای غذایی، مواد آشامیدنی و … می شوند. نکته ای که وجود دارد این است که حمل هرکدام از این دسته ها شامل دستورالعمل های اجرایی مشخصی می شود.این دستورالعمل ها حتی برای زیرمجموعه های هر دسته ممکن است متفاوت باشد.

حمل محصولات گوشتی

محصولات گوشتی شامل گوشت انواع حیوانات مانند مرغ، ماهی، گوسفند، گوساله و دیگر حیوانات حلال گوشت می‌شود. حمل محصولات گوشتی به دو شکل متفاوت صورت می گیرد.

 در روش اول حمل مواد غذایی گوشتی، این محصولات ابتدا به صورت کامل فریز شده، سپس به کمک یخچال های زیر صفری به فروشگاه های پروتئینی انتقال داده می شود. در یخچال های زیر صفری مخصوص حمل گوشت، باید همواره دمای هوا بین منفی 10 تا منفی 25 درجه سانتیگراد حفظ شود. علاوه بر این میزان رطوبت و چگونگی گردش جریان هوا در داخل یونیت یخچال نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حمل محصولات گوشتی منجمد اغلب برای جابه‌جایی بین شهری و در مسافت های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش دوم مربوط به مواقعی است که قرار است محصولات گوشتی به شکل تازه در دسترس مشتریان قرار گیرد. در این صورت پایین آوردن بیش از اندازۀ دما و فریز کردن گوشت باعث آسیب دیدن بافت گوشت می شود و گوشت آن تازگی اولیۀ خودش را از دست می دهد. به همین خاطر لازم است از یخچال های بالای صفری کمک گرفته شود. دمای عملکردی این یخچال ها باید متناسب با نوع گوشت مشخص شود. اما در حالت کلی دمای یخچال می تواند بین مثبت 15 تا منفی 10 درجه سانتیگراد متغییر باشد.

حمل محصولات لبنی

دستۀ دومی که در حمل مواد غذایی حساس به دما باید به آن بپردازیم، محصولات لبنی هستند. محصولات لبنی به زیرشاخه های متعددی تقسیم بندی می شوند که برای حمل هرکدام از آنها باید طبق یک دستورالعمل دقیق عمل کرده و شرایط دمایی و رطوبتی خاصی را در نظر گرفت.

برای مثال خانوادۀ بستنی ها را لازم است به طور کل از دیگر محصولات لبنی جدا کنیم. بستنی یک محصول لبنی پر مصرف است که نسبت به تغییرات دمایی حساسیت بیشتری دارد. برای حمل بستنی باید از کامیون یا وانت های یخچالی زیر صفری کمک گرفت.

نوع بسته بندی، روش میکروب زدایی، مدت تاریخ انقضای محصول و … از جمله مواردی هستند که  روی شرایط نگهداری و حمل محصولات لبنی تأثیرگذار است.

حمل محصولات پروتئینی

منظور از محصولات یا بهتر است بگوییم فراورده های پروتئینی، موادی مانند انواع سوسیس و کالباس، ژامبون، گوشت های فراوری شده، برگرها، ناگت ها و … است. در صنعت حمل مواد غذایی برای جابه‌جایی این دسته از محصولات نیز لازم است از یخچال های مناسب و شرایط دمایی مشخصی استفاده کرد. این محصولات در اغلب موارد به شکل نیمه پخته یا با بسته بندی‌های استاندارد عرضه می شوند. شرایط نگهداری این مواد ایجاب می کند که از منجمد شدن آن ها جلوگیری شود. به همین خاطر برای حمل محصولات پروتئینی اغلب از یخچال های بالای صفری کمک می گیرند.

دستورالعمل های حمل مواد غذایی حساس به دما

علاوه بر مواردی که به صورت کلی برای هر محصول باید رعایت شود، دستورالعمل مشخصی نیز برای حمل مواد غذایی حساس به دما وجود دارد که وزارت بهداشت و درمان آن را مشخص می‌کند. این مجموعه قوانین مهم‌ترین موارد بهداشتی برای حمل مواد غذایی، از درب کارخانه تا فروشگاه‌های مواد غذایی را شامل می شود.

در مجموع می توان گفت وانت های یخچالی مخصوص جابه‌جایی مواد غذایی ابتدا باید از نظر عملکردی مورد تأیید باشد و تنظیمات لازم  متناسب با نوع محصول روی آن اعمال شده باشد. و پس از آن نیز در هنگام جابه‌جایی لازم است موارد بهداشتی وضع شده به طور کامل رعایت شود تا در نهایت محصول به شکلی صحیح و سالم از کارخانه به محل فروش منتقل شود.

برای تکمیل بحث پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ «اهمیت کنترل دما در یونیت تبرید حمل و نقل» را نیز در ادامه بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از شرایط خرید محصولات امگا می‌توانید با شماره تلفن ۵۶۲۳۱۰۰۲-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. همچنین می‌توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام اومگا از آخرین اخبار و رویدادها نیز مطلع شوید.

بیـشتــر بـخـوانـیــــد

مطالب و مقالات مشابه در وبسایت امگا

Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email