نکات نگهداری کامیون های یخچال دار و ماشین های حمل مواد غذایی

نکات نگهداری کامیون های یخچال دار و ماشین های حمل مواد غذایی

تـاریـخ

دسامبر 16, 2020

امروزه برای پخش برخی از محصولات خوراکی که حساسیت بیشتری نسبت به دما دارند، از ماشین های یخچال دار استفاده می شود. این محصولات خوراکی شامل مواردی مثل محصولات لبنی، محصولات پروتئینی، گوشت انواع حیوانات و … می شود. این موارد در صورتی که در معرض هوای گرم بیرون قرار بگیرند، کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و حتی فاسد می شوند. به همین جهت برای حمل این مواد باید از ماشین های یخچالی استفاده کرد. در کنار این مسئله، آنچه اهمیت پیدا می کند، سلامت خود ماشین های یخچالی است. در این مقاله قصد داریم دربارۀ بهداشت خودروهای یخچالی و نکات ضروری نگهداری کامیون های یخچال دار صحبت کنیم.

آشنایی با ماشین های پخش مواد غذایی

ماشین های یخچال دار در حقیقت خودروهایی هستند که به یخچال های حمل و نقلی مجهز شده اند. که به طور معمول شامل وانت ها، کامیونت ها و همچنین کامیون های باربری بزرگ می شوند. یخچالی که روی این خودروها نصب می شود از نظر عملکردی به دو شکل زیر صفری و بالای صفری طراحی و ساخته می گرد. که هرکدام از این دو دسته مخصوص حمل مواد غذایی مشخصی هستند.

ماشین های یخچال دار زیر صفری

یخچال های زیر صفری برای حمل موادی مورد استفاده قرار می گیرند که حساسیت بسیار بالایی نسبت به دمای دارند. برای مثال بستنی، محصولات گوشتی منجمد و سبزیجات منجمد در این دسته قرار می گیرند. دمای نگهداری مواد در یخچال های زیر صفری معمولاً بین منفی پنج درجه سانتیگراد تا منفی پانزده درجه سانتیگراد است. اگرچه در برخی از مواقع خاص این دما می تواند به مقادیر پایین تری نیز برسد.

با توجه به ظرفیت بالای یخچال های زیر صفری و استفاده از آنها در حمل و نقل های بین شهری، نگهداری و حفظ سلامت آن اهمیت خاصی دارد. به همین خاطر با حساسیت بیشتری نسبت به آن باید رفتار کرد.

ماشین های یخچال دار بالای صفری

یخچال های بالای صفری نقطه مقابل یخچال های زیر صفری به حساب می آیند. و برای حمل موادی مورد استفاده قرار می گیرند که اگرچه باید آنها را تحت شرایط دمایی خاصی نگهداری کرد؛ اما میزان حساسیت این مواد نسبت به دمای بیرونی خیلی هم بالا نیست. برای مثال میوه و سبزیجات، محصولات لبنی، کنسروها و …. در این دسته قرار می گیرند.

فرایند توزیع و تخلیه در خودروهای بالای صفری با سرعت بیشتری انجام می گیرد و شامل دفعات بیشتری می شود. به همین خاطر نگهداری روزمره از آنها اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

نکات مهم در نگهداری کامیون های یخچال دار

نگهداری صحیح از ماشین های یخچال دار باید تحت شرایط مشخصی انجام شود و لازم است تا طی آن یک سری نکات رعایت گردد. این نکات شامل قبل از بارگیری محصولات، هنگام حمل و نقل محصولات و پس از اتمام توزیع محصولات شده و به نوعی باید به شکل روزمره انجام گیرد.

نگهداری از خودروهای یخچالی پیش از بارگیری

قبل از اینکه به سراغ بارگیری محصولات بروید، لازم است سلامت ماشین های یخچال دار را تضمین کنید. برای این کار ابتدا لازم است سلامت عملکرد سیستم یخچال چک شود. سپس سیستم کنترلی آن تأیید گردد و در نهایت نیز فضای داخل یخچال به شکل صحیحی ضد عفونی شود.

البته علاوه بر این موارد بازبینی ضروری است که به صورت مستمر نیز خودروهای یخچالی را سرویس کرده، در صورت بروز مشکلات کوچک، آنها را نیز برطرف نمود.

نکات مهم در نگهداری خودروی یخچالی در هنگام بارگیری

در زمان بارگیری نیز نکاتی وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید سلامت ماشین های یخچال دار را تضمین کنید. از جمله اینکه نحوۀ چیدمان محصولات در این مرحله خیلی اهمیت دارد. چیدمان محصولات علاوه بر اینکه بر سلامت خود آنها کمک می کند، در سلامت خودرو نیز موثر است. بارگیری بیش از اندازه، ضربه خوردن به کناره های کانتینر، وارد آوردن فشار بیش از اندازه به بخش های یخچال و مواردی از این دست چیزهایی است که باید از آن اجتناب کرد.

نکات مهم در نگهداری ماشین های یخچالی در فرایند تخلیه

نگهداری از ماشین های یخچال دار در هنگام توزیع و تخلیۀ محصولات نیز اهمیت خود را حفظ می کند. در هنگام توزیع باید دقت شود که افراد غیرمجاز وارد فضای یخچال نشوند. به طور کلی ورود هر عنصر غیرمجازی به فضای یخچال خودرو ممکن است با خود آلودگی‌ های محیطی را به همراه بیاورد؛ که این آلودگی ها منجر به فاسد شدن محصولات غذایی می گردد. دیگر اینکه در هنگام تخلیه نیز نکات ایمنی مثل جلوگیری از ضربه خوردن به فضای داخلی کانتینر و مواردی از این دست هم به شکل مطلوب رعایت شود.

برای تکمیل بحث پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ «نکات ایمنی و بهداشتی پخش یخچالی مواد غذایی» را نیز در ادامه بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از شرایط خرید محصولات امگا می‌توانید با شماره تلفن ۵۶۲۳۱۰۰۲-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. همچنین می‌توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام اومگا از آخرین اخبار و رویدادها نیز مطلع شوید.

بیـشتــر بـخـوانـیــــد

مطالب و مقالات مشابه در وبسایت امگا

Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email