حمل-و-نقل-گل-و-گیاه

حمل و نقل گل و گیاه

مـوضـوع

تـاریـخ

فوریه 6, 2021

یکی از دردسرهای گلخانه ها و کسانی که به کار پرورش و فروش گل اشتغال دارند، مسئله‌ی حمل و نقل گل و گیاه است. زیرا گل ها خیلی زود آسیب می بینند. این آسیب ها ممکن است از نوع فیزیکی باشد یا اینکه بر اثر تغییرات دمایی گل ها و گیاهان اصطلاحاً دو هوا شده و دچار تخریب زودرس شوند. در این مقاله قصد داریم دربارۀ اهمیت شیوۀ جابجایی گل و گیاه و بهترین روش ها برای این کار صحبت کنیم.

حساسیت دمایی گل ها و گیاهان

گیاهان اگرچه به معنای واقعی دارای رشته های عصبی نیستند، اما تغییرات دمایی ناگهانی می تواند باعث مرگ زودرس یا پلاسیدگی آنها شود. احتمالاً دربارۀ گیاهان خانگی زیاد شنیده اید که این گیاه نسبت به تغییر دما حساس است و باید در آب و هوای معتدل یا سرد نگهداری شود. این مسئله‌ی حساسیت به دما تقریباً برای تمام گیاهان و گل ها برقرار است. به همین خاطر در حمل و نقل گل و گیاه، به خصوص در پرورشگاه ها و گلخانه ها لازم است که دقت زیادی صورت بگیرد.

مشکل بعدی در نگهداری و جابجایی گل ها و گیاهان بحث رطوبت مورد نیاز آنهاست. خشک شدن بیش از اندازه‌ی جریان هوا باعث پلاسیدگی گیاهان می شود و به بافت آنها آسیب می رساند.

حمل و نقل گل و گیاه چگونه صورت می گیرد؟

برای حمل و نقل گل و گیاه اغلب از خودروهای یخچالی بالای صفر کمک گرفته می شود. البته این فقط دمای گل ها و گیاهان نیست که باید در یک محدوده‌ی مشخص تنظیم شود. بلکه مدیریت میزان رطوبت محیط نیز در اینجا اهمیت زیادی پیدا می کند. به همین خاطر در خودروهای حمل و نقلی گیاهان برای این مشکل نیز چاره اندیشی شده است. درواقع باید از سیستم تهویه مناسبی در این گونه موارد استفاده شود. همچنین گاهی ممکن است به استفاده از دستگاه های رطوبت زن نیز نیاز پیدا شود. محدوده‌ی دمایی، میزان رطوبت مورد نیاز و …. جزء مواردی است که برای هر گیاه متفاوت بوده و به همین جهت باید برای حمل و نقل آنها را دسته بندی کرد. این کلیت جابجایی گل ها و گیاهان است. در ادامه به صورت جزئی نیز مراحل کار را شرح خواهیم داد.

یک: انتقال از گلخانه به خودروی حمل و نقل گل و گیاه

نخستین مرحله برای حمل و نقل گیاهان جابجایی اولیه و رساندن گیاهان از گلخانه به خودروی یخچالی است. این کار باید طبق پروتکل مشخصی صورت گیرد. گاهی برای اینکار از یک اتاقک موقت نیز کمک گرفته می شود. به شکلی که گیاهان ابتدا به این اتاقک موقت برده می شوند و پس از رسیدن به تعادل دمایی و رطوبتی مناسب نوبت به مرحله‌ی انتقال به خودروی حمل و نقلی می رسد.

مشکل دیگری که در خودروهای حمل و نقلی وجود دارد، احتمال بروز آسیب های فیزیکی به گل ها و گیاهان است. برای جلوگیری از این مسئله لازم است فاصله‌ی بین گیاهان به درستی رعایت و کنترل شود. فاصله گذاری درست علاوه بر اینکه جلوی آسیب های فیزیکی را می گیرد، فضای لازم برای رطوبت زنی گیاهان را نیز به وجود می آورد.

دو: حمل و نقل گل و گیاه در خودروهای یخچالی

پس از انتقال به خودروی حمل و نقلی بایستی طبق پروتکل های مشخص شده کار تنظیم دما و رطوبت صورت بگیرد. برای این کار لازم است از یک سیستم کنترلی مناسب استفاده شود. این سیستم کنترلی محدوده‌ی دمایی و رطوبتی خودرو را تنظیم می کند. در طول مسیر حرکت نیز لازم است نظارت بر محدوده‌ی دمایی صورت گیرد. این وظیفه بر عهده‌ی راننده‌ی خودروی حمل و نقلی است.

سه: تحویل محصولات در محل

آخرین مرحله در حمل و نقل گل ها و گیاهان مرحله‌ی تحویل محصولات است. در این مرحله نیز باید طبق اصولی که از قبل تعیین شده عمل کرد. به این شکل میزان آسیب ها به حداقل رسیده و به شکل صحیح مدریت می شوند. به طور معمول ابتدا سعی می شود تا یک تعادل دمایی و رطوبتی برقرار شود. سپس کار انتقال از خودروی حمل و نقلی به فضای جدید انجام خواهد شد.

جمع بندی

پرورش دهنده ها و گلخانه ها برای حمل و نقل گل و گیاه از خودروهای سردخانه‌ای بالای صفری کمک می گیرند. در این خودروها لازم است به طور مستمر محدوده‌ی رطوبت و دمایی گل ها و گیاهان چک شده و تنظیم شود. یک سیستم حمل و نقلی گیاهان شامل سه مرحله اصلی می شود. مرحله‌ی انتقال به خودروی حمل و نقلی، مرحله‌ی رساندن مرسوله از مبدأ به مقصد و مرحله‌ی آخر که تحویل مرسوله در محل است.

برای تکمیل بحث پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ «آشنایی با قطعات و اجزای سازنده یونیت برودتی» را نیز در ادامه بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از شرایط خرید محصولات امگا می‌توانید با شماره تلفن ۵۶۲۳۱۰۰۲-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. همچنین می‌توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام اومگا از آخرین اخبار و رویدادها نیز مطلع شوید.

بیـشتــر بـخـوانـیــــد

مطالب و مقالات مشابه در وبسایت امگا

Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email