نکات مربوط به حمل مواد غذایی در مسیرهای طولانی

نکات مربوط به حمل مواد غذایی در مسیرهای طولانی

تـاریـخ

آوریل 24, 2021

امروزه صنعت تولید محصولات غذایی دچار تغییر و تحول شگرفی شده است. اگر تا دیروز هر شهر و هر روستا محصولات مورد نیازش را تولید می کرد، امروزه این شکرت هاو تولیدکننده های عمده هستند که وظیفه‌ی تأمین محصولات غذایی برای هر مصرف کننده را برعهده دارد. اینجاست که سیستم حمل و نقل جاده ای نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می کند. حمل مواد غذایی تازه در مسیرهای طولانی البته همچنان مسئله ای است که جزء مشکلات اصلی برای صنایع غذایی برشمرده می شود. در این مطلب قصد داریم به موانعی بپردازیم که در راه حمل و نقل جاده‌ای محصولات غذایی وجود دارد.

موانع موجود در حمل مواد غذایی تازه در مسیرهای طولانی

حمل و نقل جاده ای محصولات غذایی را می توانیم در چند دسته متنوع بررسی کنیم.

حمل محصولات غذایی غیرحساس به دما و رطوبت

دسته‌ی اول محصولاتی هستند که حساسیت چندانی نسبت به تغییرات آب و هوایی، میزان رطوبت هوا و تابش مستقیم آفتاب ندارند. در این گونه از موارد، حمل و نقل مواد غذایی تازه در مسیرهای طولانی دردسر چندانی نخواهد داشت. برای این کار بهترین راه استفاده از کامیون ها و کامیونت های با تناژ بالاست. البته که بهره بردن از کامیون های مسقف در این موارد نیز بهتر است.

حمل و نقل محصولات غذایی حساس به دما

حمل مواد غذایی تازه در مسیرهای طولانی برای موادی که حساسیت بالایی نسبت به تغییرات دمایی دارند، مشکل اصلی شرکت های تولید کننده و کشاورزان به شمار می رود. حمل این محصولات به کمک کامیون های معمولی امان پذیر نیست. زیرا بالا رفتن دما منجر به فاسد شدن محصولات شده یا اینکه کیفیت اولیه‌ی آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد. این جاست که پای کامیون ها و کامیونت های یخچالی به میان می آید.

محصولات غذایی حساس به دما را نیز می توانیم در دو زیر دسته‌ی دیگر و به صورت جزئی‌تر بررسی کنیم.

محصولات غذایی بالای صفری

منظور از محصولات غذایی بالای صفری، تولیداتی است که در شرایط نگهداری آن ها ذکر شده که باید در محدوده دمایی صفر تا پانزده درجه سانتیگراد نگهداری شوند. در حقیقت، این محصولات نسبت به دمای معمول محیط از خودشان حساسیت نشان می دهند. اما پایین آوردن بیش از اندازه‌ی دما نیز اثر مخربی روی کیفیت این محصولات دارد.

محصولات کشاورزی، میوه ها و مرکبات، فراورده های لبنی، محصولات پروتئینی و … از اصلی‌ ترین محصولات این دسته هستند.

برای حمل مواد غذایی تازه در مسیرهای طولانی، در این دسته باید از کامیون های یخچالی بالای صفری استفاده کرد. دمای عملکرد در این یخچال ها بین منفی پنج تا مثبت پانزده درجه قابل تنظیم است و گزینه‌ی مناسبی برای حمل و نقل های جاده ای به حساب می آیند.

محصولات غذایی زیر صفری

محصولات غذایی زیر صفری مواردی هستند که باید آنها را در دمای صفر تا منفی ده درجه سانتیگراد نگهداری کرد. البته در برخی از موارد نیز این شرایط نگهداری ممکن است به دمای پایین تری هم نیاز داشته باشد.

مهم ترین محصولات غذایی این دسته شامل محصولات لبنی خاص مثل بستنی، محصولات گوشتی تازه، برخی از محصولات کشاورزی و … می شود.

وقتی صحبت از موانع حمل مواد غذایی تازه در مسیرهای طولانی می شود، این دسته بیشتر از چند دسته‌ قبلی مشکل ساز است. زیرا تازه نگه داشتن محصولات غذایی در دماهای پایین سخت‌تر خواهد بود.

بهترین شیوه برای حمل و نقل این محصولات غذایی استفاده از کامیون های یخچالی زیر صفری است. دمای عملکرد در یخچال های زیر صفری بین صفر تا منفی بیست درجه سانتیگراد قابل تنظیم است. نکته‌ی مهم در یخچال های کامیونی، قابلیت تنظیم رطوبت محیط علاوه بر تنظیم دمای یخچال است. اهمیت رطوبت در این بین کمتر از تغییرات دمایی نیست. زیرا باعث تازه ماندن محصولات کشاورزی و پروتئینی می شود.

مدیریت صحیح، کلید حمل مواد غذایی در مسیرهای طولانی

با وجود اینکه از یخچال کامیونی برای حمل محصولات غذایی استفاده می شود، باز هم حمل مواد غذایی تازه در مسیرهای طولانی با چالش هایی مواجه است؛ که این چالش ها درست از مرحله‌ی تولید و بسته بندی محصول آغاز می شود.

در حقیقت برای حفظ تازگی محصولات، باید از ابتدا پروسه‌ی صحیحی را در نظر گرفت. باید شیوه‌ی بسته بندی، بارگیری، حمل و نقل و در نهایت تحویل محصول، به شکل درستی مدیریت شود. به همین خاطر شرکت های تولید کننده یک پروتکل از پیش تعیین شده دارند؛ که به وسیله‌ی این پروتکل موارد تولید تا توزیع را مدیریت می کنند تا در نهایت محصولات غذایی به شکلی تازه در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد.

برای تکمیل بحث پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ «شرایط ویژه حمل مواد غذایی حساس به دما» را نیز در ادامه بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از شرایط خرید محصولات امگا می‌توانید با شماره تلفن ۵۶۲۳۱۰۰۲-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. همچنین می‌توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام اومگا از آخرین اخبار و رویدادها نیز مطلع شوید.

بیـشتــر بـخـوانـیــــد

مطالب و مقالات مشابه در وبسایت امگا

Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email