R744 مبرد آینده – گاز دی اکسید کربن چطور قرار آینده سردخانه ها و یونیت های برودتی را تغییر دهد؟

R744 مبرد آینده – گاز CO2 چطور سردخانه ها را تغییر میدهد؟ (ویرایش ۱۴۰۱)

تـاریـخ

ژانویه 7, 2022

مبردها قش مهمی در صنعت تبرید بازی می‌کنند ولی مبردهای رایج این روزها مشکلات مهمی را با خود به همراه دارند. در این مقاله به بررسی ویژگی های گاز دی اکسید کربن به عنوان مبرد R744 و تغییرات پیش روی صنعت تبرید و سردخانه می‌پردازیم.

ورود R744 و خروج فریون ها

با بالاگرفتن بحث‌های گرمایش زمین و البته جدی‌تر شدن تلاش‌ها برای جلوگیری از رسیدن به نقطه غیر قابل بازگشت، بسیاری از کشورها هم پیمان شده‌اند تا سال ۲۰۳۶ فریون را به طور کلی از صنعت تبرید و سردخانه خود حذف کنند و تا آن زمان فرصت دارند تا جایگزین مناسبی برای آن پیدا کنند.

بسیاری از شرکت‌های تولید کننده نیز در حال توسعه شیوه‌هایی هستند که طی آن در یخچال‌ها و سردخانه‌های تجاری به جای گازهای مبرد فعلی، از کربن دی اکسید به عنوان خنک کننده استفاده می‌شود، گازی که نه تنها پاسخگوی نیازهای این شرکت‌هاست، بلکه تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند.

فریون‌ها مبرد محبوب و رایج این روزهای صنعت تبرید هستند. با جدی‌تر شدن مباحث مرتبط با مقابله گرمایش زمین و حفظ محیط زیست، تا به امروز بیش از ۱۰۰ کشور متعهد شده‌اند که تولید و مصرف فریون‌ها را کاهش دهند یا آن را از چرخه محصولات خود حذف کنند و به استفاده از مبردهای جایگزین روی بیاورند.

مبرد R744 و فریون ها چه فرقی دارند؟

همانطور که اشاره کردیم در حال حاضر کربن دی اکسید در بعضی از سیستم‌های تبرید به صورت آزمایشی و یا تجاری استفاده می‌شود.

کربن دی اکسید نه قابل اشتعال است، نه سمی. در طبیعت هم به وفور یافت می‌شود و قیمت آن نسبت به سایر مبردها بسیار پایین‌تر است (به صورت تئوری می‌توانید به صورت رایگان و تنها با تنفس آن را تولید کنید) و از نظر آسیب به محیط زیست هم بسیار از فریون ها ایمن‌تر و قابل اعتمادتر است. گفتیم که راندمان آن هم بالاتر است، به طور میانگین ۸ برابر سیکل‌های آمونیاکی. در و آب و هوای سرد هم به خوبی کار می‌کند.

اما نوپا بودن تکنولوژی و در نتیجه قیمت بالای تجهیزات سرمایش CO2 اصلی‌ترین مسئله‌ای است که سرعت نفوذ آن را در بازار با چالش مواجه کرده است.

مبرد R744 چه زمانی در دسترس قرار میگیرد؟

اولین بار شرکت کریر در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که قصد دارد به زودی یونیت های برودتی مبتنی بر مبرد دی اکسید کربن را برای استفاده در کانتینرهای دریایی خود روانه بازار می‌کند. یونیت های سری NaturaLINE کریر در واقع اولین و آخرین سری یونیت های تجاری مبتنی بر گاز دی اکسید کربن بوده‌اند که به بازار عرضه شده‌اند.

به نظر می‌رسد تا زمانی که قوانین سفت و سختی برای کاهش استفاده از مبردهای رایج فعلی به تصویب نرسند، خبری از روش‌های جایگزین پاک‌تر نیست.

خواه ناخواه آینده تبرید با یونیت های سرمایشی‌ای خواهد بود که بر پایه گاز کربن دی اکسید کار کنند. با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی مسلما انتظار ما برای مشاهده نتایج حیرت انگیز و البته اقتصادی‌تر این شیوه جدید تبرید کاهش پیدا می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از شرایط خرید محصولات امگا می‌توانید با شماره تلفن ۵۶۲۳۱۰۰۲-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. همچنین می‌توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام اومگا از آخرین اخبار و رویدادها نیز مطلع شوید.

بیـشتــر بـخـوانـیــــد

مطالب و مقالات مشابه در وبسایت امگا

Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email